Objawy klimakterium – jak sobie z nimi radzić?

Klimakterium

Niezwykle specyficznym okresem w życiu każdej kobiety jest klimakterium, czyli czas poprzedzający menopauzę. To właśnie wtedy zachodzą silne zmiany o charakterze hormonalnym, które potrafią siać prawdziwe spustoszenie w organizmie.

Pierwsze objawy klimakterium

Klimakterium objawia się zwykle bardzo podobnie do ciąży. Zdarza się nawet, że rozpoznanie jest błędne. Dlatego też, zawsze warto przeprowadzić test menopauzalny, który można zakupić za kilkanaście złotych w aptece.

Do najczęściej występujących objawów klimakterium zaliczamy:

  • Nadmierne tycie – metabolizm znacząco spowalnie. Dodatkowo kobieta może borykać się ze wzmożonym apetytem, co bardzo szybko skutkuje odkładającym się nadmiarem tkanki tłuszczowej.
  • Zmiany skórne – na skutek zachwianej gospodarki hormonalnej, mogą pojawiać się pryszcze (także trądzik), cellulit, rozstępy oraz łupież.
  • Huśtawka nastrojów – ogólne rozdrażnienie i tzw. „humorki” to bardzo często pojawiający się symptom klimakterium.
  • Zaburzenia miesiączkowania – cykl menstruacyjny jest opóźniany, krwawienie jest nieregularne aż do momentu całkowitego ustania miesiączkowania (menopauza).

Ponadto, do najczęściej spotykanych objawów należy zaliczyć również: zlewne poty, uderzenia gorąca, nadmierne zmęczenie, problemy ze snem oraz ogólne pogorszenie kondycji psychicznej i fizycznej organizmu.

Klimakterium – jak sobie z nim radzić?

Okres okołomenopauzalny to czas, w którym zmiany mogą przybierać bardzo różną formę i siłę. W dużej części przypadków (nawet do 30%) kobiety w ogóle nie zdają sobie sprawy, że są w tym specyficznym okresie. Łagodny przebieg klimakterium zwykle dotyczy kobiet, które dbają o siebie i prowadzą zdrowy tryb życia. W około 10% przypadków, objawy klimakterium są na tyle silne, że niezbędna jest kuracja hormonalna. Zmiany w organizmie wręcz utrudniają normalne funkcjonowanie.Menopauza nie jest chorobą. To naturalny proces organizmu, który prędzej czy później (zwykle w okolicach 40-50 roku życia) dosięga większość kobiet.

Klimakterium – jak radzić sobie z nadwagą?

Nadwaga – problem, który dosięga coraz większe grono osób. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu automatyzacja życia i genetycznie modyfikowane jedzenie musi skutkować nadmiarem zbędnych kilogramów. Kiedy dodamy do tego menopauzę i spowolniony metabolizm – nadwaga jest praktycznie nieunikniona.

Szczególnie duża ilość tkanki tłuszczowej odkłada się w okolicach brzucha. To właśnie w tym miejscu ujrzeć można pierwsze objawy nadwagi. Charakterystyczna oponka to bolączka sporej liczby osób. Jak sobie z nią poradzić?

Po pierwsze: dieta

Rewelacyjnych i rewolucyjnych rozwiązań szukać można w telewizji i radiu. To właśnie tam są szeroko reklamowane różnego rodzaju preparaty, które rzekomo pozwalają schudnąć nawet kilka kilogramów ciągu miesiąca. W tym artykule tego nie ma.

Odchudzanie to co prawda niezbyt skomplikowany proces. Można rzec, że jest banalny. Tyle, że wymaga zaangażowania i samodyscypliny. Nie każdy potrafi wytrwać w postanowieniach dietetycznych.

Dieta odchudzająca przede wszystkim powinna charakteryzować się ujemnych bilansem kalorycznym, pełnowartościowością. Musi być oparta na zdrowych, niemodyfikowanych produktach. Warto również mieć na uwadze, że głodówki mogą skutkować efektem jojo.

Po drugie: ćwiczenia

Jak powinien wyglądać Twój plan treningowy? Co zrobić żeby schudnąć? Na te pytania każdego dnia odpowiedzi poszukują tysiące Polaków. Rozwiązanie jest banalnie proste – wystarczy być aktywnym.

Oczywiste jest jednak to, że niektóre rodzaje aktywności fizycznej są efektywniejsze od pozostałych. Przedstawiamy trzy kluczowe ćwiczenia, które pozwalą zlikwidować Ci oponkę z brzucha:

  • bieganie
  • jazda na rowerze
  • pływanie

Jeśli spodziewałeś się brzuszków, nożyc i innych ćwiczeń kształtujących mięśnie brzucha, to tutaj ich nie znajdziesz. Tylko ćwiczenia o charakterze aerobicznym dają szybkie efekty jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej. Pozostałe ćwiczenia są skuteczne, ale w pierwszej kolejności rozwijają mięśnie, a nie doprowadzają w takim stopniu do spalania otaczającej je tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *