Jak schudnąć z brzucha?

O tym, by stać się posiadaczką lub posiadaczem – zgrabnej, wysportowanej sylwetki marzy wiele kobiet i mężczyzn. Niestety, nadwaga to problem, który dosięga coraz większe grono osób.

Według szacunków, nawet 45% Polaków może mieć nadwagę większą niż 5 kilogramów. Te zatrważające statystyki zdają się stale rosnąć. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim – nierozważne i niezdrowe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej (siedzący tryb życia).

Miejsce w którym najszybciej dostrzeżemy zmiany w naszej sylwetce jest brzuch. Wszak, to właśnie w jego okolicach tkanka tłuszczowa odkłada się zdecydowanie najszybciej.

Ćwiczenia na brzuch

Osoby, które rozpoczynają odchudzanie bardzo często koncentrują się na redukcji tkanki tłuszczowej z brzucha. Czy słusznie? Nie do końca. Wszak, tego typu trening nie ma charakteru redukcyjnego. Rozwija on jedynie mięśnie, co pozwala je nieco uwidocznić.

Aby zredukować tkankę tłuszczową z okolic brzucha, należy generować duże zapotrzebowanie energetyczne. Tego z całą pewnością nie osiągniemy stosując plan A6W, czy ABS II. Zdecydowanie rozsądniej jest wykorzystać ćwiczenia ogólnorozwojowe, takie jak chociażby:

  • Bieganie
  • Jazda na rowerze
  • Pływanie
  • Jazda na rolkach

Wbrew pozorom – to naprawdę skuteczne rozwiązania na płaski brzuch. Podczas 30-45 minutowej aktywności fizycznej możemy spalić nawet do 500 kcal, co znajdzie bardzo szybko przełożenie na naszej figurze.

Oczywiście, dla zmaksymalizowania efektów można trening uzupełnić w popularne „brzuszki”, wznosy nóg do tułowia i inne ćwiczenia. Należy mieć jednak na uwadze, że nie są to typowo redukcyjne ćwiczenia.

Należy pamiętać, że trening odchudzający musi być realizowany z odpowiednią intensywnością (około 80% tętna maksymalnego). Powinien być również dostatecznie długi (minimum 30-45 minut). Jego efektywność zależna jest również od naszych nawyków żywieniowych, regularności oraz rytmu dobowego (regularności snu i czuwania).

Motywacja, a redukcja tkanki tłuszczowej

Osoby walczące z nadwagą koncentrują się na dietach, ćwiczeniach i suplementacji, zapominając o niezwykle ważnej sferze mentalnej. Psychologia odchudzania jest bowiem niezwykle ważnym elementem o który trzeba zadbać w równie dużym stopniu.

Motywacja to w ogólnej definicji – stan gotowości do podjęcia działania. Na samym początku, owszem – ta gotowość jest, ale z czasem powoli wygasa, aż doprowadza do całkowitego zaniechania wykonywanych czynności mających wpływ na odchudzanie.

To nie ograniczenia fizyczne (fizjologiczne) są przyczyną niepowodzeń. Zwykle to właśnie brak motywacji do dalszego działania staje się wymówką dla rezygnacji. Co z tym zrobić? Jak temu zaradzić?

Poznaj pięć kroków, które sprawia, że Twoja motywacja zawsze będzie naładowana w 100%.

  1. Dokąd zmierzasz?
  2. Czy już wiesz co jest Twoim celem? Ile chcesz schudnąć? Jakie wymiary ma mieć Twoje udo, biodra czy łydka? Czy sprecyzowałaś swój cel? Jeśli nie – zrób to jak najprędzej. Spisz wszystko na kartkę, bądź możliwie szczegółowa.
  3. Jak to osiągniesz? Potrzebujesz odpowiednich środków do osiągnięcia celu. W tym przypadku będzie to harmonogram treningowy, dieta oraz suplementacja. Nabywaj wiedzę na temat procesów odchudzania i bezustannie wprowadzaj korekty w treningu i diecie.
  4. Zaplanuj Masz harmonogramy treningowe i jadłospis? Stwórz z tego jedną wielką całość. Zadbaj o to, by wiedzieć co w danej części dnia musisz zrobić. Pamiętaj, by plan był szczegółowy. Założenia na dany dzień należy tworzyć najpóźniej 24 godziny wcześniej.
  5. Monitoruj Monitoring postępów to niesamowicie ważny element dbania o motywację. Widząc postępy, łatwiej stymulować motywację w przyszłości. Nie oznacza to jednak, że masz każdego dnia mierzyć i ważyć swoje ciało. Notuj trening (obciążenie treningowe) oraz dietę. Na wagę wchodź co jakiś czas (np. Raz w tygodniu).
  6. Trwaj Buduj nawyk. Systematyczna, regularna praca prędzej czy później wejdzie Ci w nawyk. Nie poddawaj się, nawet w chwili największego kryzysu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *