Bieganie – czy to skuteczny sposób na redukcję nadprogramowych kilogramów?

Bieganie

W dzisiejszych czasach nawet co trzeci Polak podejmuje trudy odchudzania. Decydujemy się na rozmaite diety, lekcje fitness oraz realizację ćwiczeń aerobowych.

Jedną z podstawowych form ruchowych, które podejmujemy w celu redukcji zbędnych kilogramów jest bieganie. Czy faktycznie jest to dobry wybór? Czy bieganie pozwala zredukować tkankę tłuszczową z całego ciała?

Oczywiści! Bieganie to forma ruchowa, którą bez cienia wątpliwości można zaliczyć do grona ogólnorozwojowych. Jest efektywna i pozwala zrzucić zbędne kilogramy z każdego miejsca (szczuplejemy proporcjonalnie).

Korzyści wynikające z aktywności fizycznej

Bieganie to najprostsza forma aktywności fizycznej. Realizować może ją niemal każdy – niezależnie od kondycji motorycznej i wieku. Oczywiście, trening różnych osób może wyglądać inaczej. Intensywność, długość treningu czy stopień trudności trasy biegowej to istotne zmienne.

Korzyści wynikających z biegania jest mnóstwo – począwszy od poprawy kondycji fizycznej, poprzez lepsze samopoczucie, a skończywszy na lepszym zdrowiu. Bieganie uznane jest bowiem za jeden z najzdrowszych sportów – i nie zmienią tego mity dotyczące chorych stawów na starość.

Bieganie – jak zacząć?

Podstawowym kłopotem osób chcących zredukować kilogramy przy wykorzystaniu biegania jest początek. Nie wiemy jak zacząć, ile biegać, w jakim tempie.

Początki bywają trudne, dlatego też powinniśmy przygotować się mentalnie na ciężki i wyczerpujący trening. Wszak, nasza wydolność krążeniowo-oddechowa jest mocno ograniczona. Nabranie odpowiedniej motywacji jest kluczowe dla powodzenia całego procesu.

Biegać powinniśmy w tempie optymalnym dla naszych zdolności motorycznych. Ustalić je można tylko w jeden sposób – zaczynając od prędkości skrajnie niskich, i zwiększając je wraz z każdym kolejnym treningiem.

Jeśli zaś chodzi o objętość treningową to zawsze powinna wynosić minimum 45 minut. Nie oznacza to jednak, że na starcie musimy biegać przez ¾ godziny. Czas treningu obejmuje rozgrzewkę przedtreningową i rozciąganie potreningowe.

Przykładowy plan treningowy dla początkujących


Dzień IDzień IIDzień IIIDzień IV
Tydzień I3 kilometry3 kilometry4 kilometry4 kilometry
Tydzień II4 kilometry4 kilometry6 kilometrów6 kilometrów
Tydzień III7 kilometrów8 kilometrów8 kilometrów8 kilometrów
Tydzień IV10 kilometrów10 kilometrów10 kilometrów10 kilometrów

W przypadku większych zdolności motorycznych, można rozpocząć od razu od tygodnia II lub III. Po czterech tygodniach można rozpocząć progresję tempa dla treningu o długości 10 kilometrów.

Podane wartości dotyczą biegu (nie należy w nich uwzględniać marszu).

Podsumowanie

Bieganie to sport cieszący się naprawdę sporą popularnością. Każdego roku uskutecznia go mnóstwo Polaków. Niestety początki nie zawsze są łatwe. Nie mniej, stosując się do poniższych wskazówek, powinieneś dać radę:

  • zacznij bieganie od niewielkich dystansów
  • trenuj w grupie przyjaciół
  • przygotuj się mentalnie
  • zadbaj o odpowiedni sprzęt do biegania
  • mierz siły na zamiary
  • nigdy się nie poddawaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *